Czy pogwarancyjne serwisy telefonów komórkowych znikną z rynku?

Usługi serwisowe w świecie telefonów komórkowych to bardzo rozwojowy biznes. Na rynek wchodzi coraz więcej producentów, co automatycznie napędza branżę serwisową. W przypadku uszkodzenia mechanicznego każdy klient sam decyduje, z jakiej drogi chce skorzystać (serwis producenta czy serwis nieautoryzowany). Patrząc jednak na ceny oraz rozwiązania oferowane przez nieautoryzowane punkty napraw, większość klientów z chęcią skorzysta z wymiany samej szybki, a nie całego wyświetlacza.

Czy niegwarancyjne serwisy telefonów komórkowych mogą zniknąć z rynku?

Taka sytuacja może wystąpić w każdej chwili. Wszystko zależy przede wszystkim od działań samego producenta. To właśnie gwarant ustala wszystkie procedury, które mają wpływ na rynek serwisów nieautoryzowanych. Jednym z nich jest oczywiście brak możliwości wymiany szybek (digitizerów) w serwisie autoryzowanym. Tego typu naprawy automatycznie obniżają cenę, co może zadowolić nie jednego klienta. Zarówno producent, jak i serwis gwaranta zdają sobie z tego sprawę, ale z pewnych względów do dziś nie znajdziemy w serwisach gwarantów procedury mówiącej o wymianie samych szybek. Dlaczego? Cóż, głównym i według nas najważniejszym czynnikiem wskazującym na takie działanie jest oczywiście czas obsługi urządzenia w serwisie. Wykonanie naprawy w postaci wymiany samej szybki w punkcie producenta to nie lada wyzwanie. Gwarancyjnym serwisom znacznie łatwiej i szybciej jest wymienić cały moduł niż szybkę. Z tym nie sposób polemizować. Nie oznacza to jednak, że pogwarancyjne punkty dokonując wymiany samej szybki odstają. Liczy się czas, ale finalnie również i cena.

Sprawdzanie panelu dotykowego

Kolejnym powodem, dla którego producenci nie zdecydują się na taką obsługę są przede wszystkim normy IP oferowane swoim klientom. Wymiana samej szybki to rozklejanie telefonu i znaczne zmniejszenie odporności normy IP. Producenci zdają sobie sprawę z tego faktu, właśnie dlatego nie podejmują wyzwania „pokątnych napraw”. Oprócz tych czynników najważniejszym z nich jest oczywiście cena, do której wszyscy klienci przywiązują bardzo dużą uwagę. W zasadzie nie ma się co dziwić, pieniądze to kwintesencja każdego biznesu i oczywiście dalszego bytu.

Gwarancja producenta czy serwisu nieautoryzowanego?

Każdy klient w tych kwestiach ma odmienne zdanie. Jednym zależy po prostu na zwykłej gwarancji, niezależnie od tego, kto ją oferuje. Inni zaś oczekują, że pomimo naprawy odpłatnej (np. wymiany wyświetlacza w serwisie producenta) będą mieli wsparcie wynikającej z karty gwarancyjnej. Jest to w zasadzie zrozumiałe. Dokonując odpłatnej naprawy telefonu w ACS zyskujemy ochronę na dalszy okres trwania zobowiązania gwarancyjnego. W przypadku naprawy telefonu w nieautoryzowanym serwisie (np. wymieniając szybkę) za każde ewentualne uszkodzenia naszego telefonu, również te fabryczne będziemy musieli zapłacić ze swoich pieniędzy.

Serwis smartfonów Warszawa, Gdańsk, Kraków zaprasza

Z naszego punktu widzenia naprawy odpłatne w serwisie producenta opłaca się dokonywać np. na początku sprzedaży (jeśli dojdzie do takiej sytuacji). Mając wykonaną naprawę w profesjonalnym serwisie z autoryzacją nie musimy się obawiać, że przez resztę czasu gwarancyjnego za ewentualne problemy będziemy musieli płacić samodzielnie. W sytuacji uszkodzenia mechanicznego pod koniec okresu gwarancyjnego nie musimy się już za bardzo przejmować gwarancją. O takim końcu możemy mówić w okresie 3-4 miesiące przed zakończeniem pierwotnego zobowiązania każdego gwaranta. Zakładając oczywiście, że większość kart gwarancyjnych posiada 2 lata okresu zobowiązania serwisowego. Niestety sama praktyka pokazuje, że coraz częściej klienci dokonują napraw w serwisach pogwarancyjnych.

Optymistyczne prognozy dla nieautoryzowanych serwisów

Dla wszystkich przedsiębiorców zajmujących się takimi biznesami mamy dobrą wiadomość. Prognozy wskazują, że przez najbliższe lata w dalszym ciągu takie punkty napraw będą miały jeszcze co robić. Producenci nie chcą na ten moment bawić się w „drobne” naprawy w postaci wymiany szybki, czyszczenia telefonu po zalaniu i wielu innych działań. Oprócz tego musimy zwrócić uwagę, że każdy pogwarancyjny serwis telefonów Kraków ma sporą przewagę nad gwarantem. Klient ma większe możliwości dogadania się z takim punktem. Serwis producenta jest bardzo obwarowany rygorystycznymi procedurami, które komplikują relacje klienta i samego gwaranta. Takim przykładem może być między innymi usuwanie danych po wykonaniu naprawy odpłatnej. Pogwarancyjny serwis telefonów Kraków chętnie wysyła próśb klienta pomagając mu doprowadzić urządzenie do ładu i składu zachowując przy tym dane, które w tych czasach mogą być naprawdę cenne.